Dziennikarka TVN do Nawrockiego: Czy była to katastrofa?
Podczas konferencji prasowej Karol Nawrocki został zapytany o tragiczne wydarzenia z 2010 roku. – Został ogłoszony raport MON ws. podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Skoro jest pan kandydatem w wyborach prezydenckich, opinia publiczna zapewne jest ciekawa jakie jest pana zdanie na temat samej katastrofy smoleńskiej. Czy była to katastrofa? – dopytywała dziennikarka.
Nawrocki rozpoczął odpowiedź od wspomnienia o zasługach Macierewicza. Kandydat popierany przez PiS podkreślił, że były szef MON od lat 60 walczył z systemem komunistycznym, za co wielokrotnie spotykały go represje. – Był bardzo odważnym człowiekiem, kilkadziesiąt razy aresztowanym – mówił.
Nawrocki następni stwierdził, że Rosja jest gotowa do zamachów na swoich wrogów. – Drastyczną naiwnością byłoby uważanie, czy niepodejrzewanie, że to nie mógł być zamach – stwierdził.
Szef IPN podkreślił, że idei zamachu nie można odrzucić. – To jest istota Związku Sowieckiego i Federacji Rosyjskiej. Brutalność, okrucieństwo i niestety nienawiść do narodów, które chcą być wolne i suwerenne – kontynuował.
Wybory prezydenckie 2025. Kto po Andrzeju Dudzie?
Dotychczas wiadomo, że o Pałac Prezydencki na pewno powalczą: Rafał Trzaskowski (KO), Karol Nawrocki (PiS), Szymon Hołownia (Polska 2050), Sławomir Mentzen (Konfederacja) i Marek Jakubiak (Wolni Republikanie).
Ostatnią niewiadomą pozostaje nazwisko kandydata lub kandydatki Lewicy. Nieoficjalnie największe szanse na nominację mają Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu.
Wybory prezydenckie odbędą się w maju przyszłego roku. Druga i ostatnia kadencja urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy upływa w sierpniu 2025 r. Polacy wybierają prezydenta co pięć lat.